Klaipėdoje – dešimčių tūkstančių gerų žmonių fiesta

Birželio 7-9 dienomis

Beveik 150 muzikantų ir atlikėjų iš Lietuvos bei užsienio, tarp kurių garsiausios pasaulio džiazo ir „world“ muzikos žvaigždės, kone dvi dešimtys įvairių muzikinių pasirodymų ir koncertų, renginių ar seminarų, kelios dešimtys burėmis pasidabinusių bei džiazuojančius vėjus gaudančių laivų ir, kas svarbiausia, dešimtys tūkstančių Klaipėdą užplūdusių gerą muziką mylinčių gerų žmonių – visa tai per jau ateinančią savaitę Lietuvos uostamiestį sudrebinsiantį 24-ąjį Klaipėdos pilies džiazo festivalį.

Beveik prieš ketvirtį amžiaus nedideliame bohemos (KKKC Parodų rūmų) kiemelyje surengto festivalio realiai tebūta tik nedidelio vienos dienos renginio. Šiandien šūkiu „Gera muzika geriems žmonėms“ vedamas Klaipėdos pilies džiazo festivalis – tai jau didžiulis tarptautinis renginys, išskirtinis ir ryškus uostamiesčio kultūrinis reiškinys, garsinantis miesto vardą Lietuvoje ir už jos ribų, sujungiantis bei įtraukiantis ne tik muziką, bet ir kitas meno šakas atstovaujančius kūrėjus.

Festivalio organizatorės Ingos Grubliauskienės teigimu, festivalis gali didžiuotis ir suburtu didžiuliu bendraminčių, savanorių, rėmėjų bei ištikimų žiūrovų būriu. Kartu festivalis įgijo tarptautinių partnerių bei vadybininkų, atstovaujančių garsiausias pasaulio džiazo muzikos žvaigždes, pasitikėjimą, tapo garsiu ir svarbiu šalies kultūrinio turizmo traukos objektu. Šiandien tai vienintelis džiazo festivalis Vakarų Lietuvoje kasmet sulaukiantis apie 30 tūkst. žiūrovų iš Lietuvos ir užsienio.

„Kai prieš 15 metų pradėjau organizuoti Džiazo festivalį, netikėjau, kad šis renginys taip plačiai išskleis savo sparnus, toli nešdamas gerą žinią apie Klaipėdą. Džiugu, kad pasaulio džiazo žemėlapyje esame aiškiai matomi. Viena to pasekmių – į Lietuvos uostamiestį atvykstantys ir kultūros turistai iš užsienio šalių. Ši ilgametė veikla suteikė tikėjimą, kad tik einantis nueina savo kelią. Neapsakomai džiaugiuosi suteiktomis progomis ne tik išvysti pasaulio džiazo žvaigždes Klaipėdoje, bet ir atsiradusia galimybe dėl uostamiesčio festivalyje pasirodymų festivalyje vėliau jau mūsų muzikantams koncertuoti ir analogiškuose renginiuose užsienyje. Gera muzika geriems žmonėms! Tegul taip būna visada“, – sako I. Grubliauskienė

Didžiausia sėkmės paslaptis – komanda

Pasak organizatorės, esama net kelių festivalio sėkmės priežasčių: unikalią dvasią kuriantys festivalio žiūrovai, šia dvasia pakerėti festivalio svečiai, daug festivalio svarbą miestui suprantančių ištikimų rėmėjų, bičiulių ir partnerių. Tačiau viena svarbiausių priežasčių – festivalį organizuojanti beveik 50 savanorių komanda, kasmet visa širdimi prisidedanti prie džiazuojančios fiestos kūrimo Klaipėdai, klaipėdiečiams ir svečiams.

„Didingas, žaismingas, individualus, aistringas, zefyriškas, aiškus ir siautulingas. Kartu jis ir oras, ir žemė, ir ugnis, ir vanduo. Toks man yra džiazas ir Klaipėdos pilies džiazo festivalis“, – teigia festivalio savanorė Aušra Petkutė.

„Klaipėdos pilies džiazo festivalis padėjo man atrasti save bei atsiskleisti. Susipažinau su daugybe žmonių iš viso pasaulio, iš arti stebėjau ir klausiausi tik pačios geriausios muzikos. Būdama festivalio komandoje supratau, ką iš tiesų reiškia žodis „euforija“. Būtent tai aplanko kūną, kai matai savo darbo vaisius ir būni viso šio didelio projekto dalimi“, – sako savanorė Evelina Šreiberė.

Festivalio savanorė Lina Lorenzo Ruiz pažymi, kad jai džiazo festivalis – tai naujas atradimas, lydimas puikių žmonių, gerų emocijų, pakilios nuotaikos ir pašėlusios muzikos.

Merginoms antrina ir komandos narė Roberta Burgan-Norkuvienė, teigianti, kad Klaipėdos festivalis – tai daugiau nei tik muzikos festivalis. Jai tai vieta, kurioje realizuoja save, atranda vis naujų gebėjimų, pomėgių bei susipažįsta su be galo skirtingais, įdomiais ir smagiais žmonėmis.

„Per visus metus džiazo festivalio laukiu labiausiai. Gyvos muzikos ir magiškai geros energijos dozė pakrauna mano organizmo bateriją ilgam. Džiazas jungia, džiazas visada priverčia šypsotis, džiazas ištirpdo bet kokius ledus“, – priduria savanorė Julija Mažeikaitė.

„Tai kaskart vis nauja istorija, komiškų elementų kupina romantika, kartais net įtempto siužeto, bet visada pažymėta laiminga pabaiga“, – sako festivalio komandos narė Simona Jucienė.

Tuo metu savanorė Zarina Lukošiūnė pažymi, kad festivalio organizatorių komandoje apstu žmonių iš didžiosios raidės, meilės muzikai, kūrybos ir daug natų jos sielos melodijai. „Visas mano gyvenimas lyg džiazas, kupinas skirtingų spalvų ir atspalvių, improvizacijos ir originalumo“, – sako ji.

„Man Klaipėdos pilies džiazo festivalis pirmiausia – tai čia sutikti labai įdomūs žmonės, išskirtiniai muzikantai iš svečių šalių, su kurių dalimi nuolat palaikau ryšius bei tapome draugais. Būdama festivalio savanorių fotografų komandos dalimi gavau neįkainuojamos patirties pamatyti džiazą „iš vidaus“. Tegul festivalis visad išlieka toks koks yra – kupinas laisvojo miesto laisvosios dvasios, nepaisant jokių atšiaurių vėjų„, – teigia Violeta Mačienė.

Muzikos stilių įvairovė

Šiemet džiazuojančių burių prieskoniu pagardinta džiazo fiesta į savo pagrindinius nemokamus koncertus Kruizinių laivų terminale kvies ateinantį ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį, o žiūrovams paruoštas muzikos stilių įvairove pasižymintis unikalus džiazo ir „world“ muzikos kokteilis.

Vienas ryškiausių 24-ojo festivalio programos deimantų – bosinės gitaros deivė ir „funkgroove“ muzikos žvaigždė iš JAV Nik West. „Itin sparčiai gerbėjų širdis užkariaujanti 29-erių N. West jau gali pasigirti koncertais kartu su Lenny Kravitz, John Mayer ar Prince, kviestiniu pasirodymu TV projekte „Amerikos dievaitis“, nuotraukomis ant žurnalų viršelių bei pelnytais prestižiniais apdovanojimais. Beje, N. West tapo pagrindiniu, menininko Algio Kriščiūno nutapytu 24-ojo festivalio simboliu“, – sako I. Grubliauskienė.

Jungtinės Furat Qaddouri ir jį lydinčių muzikantų grupės pajėgos iš Irako, Egipto ir Libano kvies pasimėgauti tikra arabiškų naktų romantika. 24-ajame festivalyje savo pasirodymą drauge su Klaipėdos džiazo orkestru surengs ir lietuvišku prieskoniu pagardintas ispaniškasis Perico Sambeat ir Viktorija Pilatovič duetas. Pasinerti į nenuilstamą džiazo ritmą pagrindiniuose festivalio koncertuose taip pat kvies kompozitorius ir saksofono virtuozas iš Izraelio Tevet Sela, unikalaus muzikos instrumento „Ray Jam“ kūrėjas iš Tuniso Nabil Khemir, egzotiškieji kubiečiai „Havana Libre“ bei kt.

Festivalio scenoje žiūrovai išvys ir „moterimi orkestru“ dažnai vadinamą Švedijos muzikos žvaigždę, atlikėją bei daugiainstrumentalistę Gunhild Carling, stebinančią ir unikaliu talentu vienu metu groti net 3 trimitais.

Įvairūs kiti džiazuojantys renginiai

Šiandien Klaipėdos pilies džiazo festivalis – tai ir daugybė įvairių kitų renginių ar projektų, seminarų, parodų, meistriškumo pamokų bei specialiai Klaipėdai sukurtų unikalių meninių produktų.

Daugiau nei festivalio tradicija jau tapo ir Baroti galerijoje rengiamos „Džiazuojančios parodos“. Šiemet galerija pristatys tapytojo, instaliacijų ir scenografijų autoriaus, parodų, meno projektų dalyvio ir kuratoriaus Audriaus Gražio darbų parodą.

Šv. Pranciškaus onkologijos centro koplyčioje bus surengtas jau trečiasis muzikos terapijos seminaras „Muzika gydo“. Seminarą ves išskirtinę praktiką muzikos terapijos srityje sukaupęs muzikos pedagogas Linas Švirinas. Seminaro metu pasirodys L. Švirino suburtas klausos negalią turinčių klaipėdiečių ansamblis „Muzikavimo džiaugsmas“, atlikėja Jakaterina Kosmakova, Klaipėdos socialinių paslaugų centro „Danė“ globotiniai. Seminaro metu taip pat suskambės aktorės Eglės Jackaitės skaitomos žymiausių Lietuvos ir užsienio poetų eilės – ištraukos iš aktorės kūrybinio vakaro „Jausmų džiazas“.

Taip pat visi jaunieji, ir ne tik, Klaipėdos muzikantai kviečiami į S. Šimkaus konservatorijoje vyksiančią vieno žymiausio Lenkijos bosinės gitaros virtuozo ir džiazo muzikos revoliucionieriaus Wojtek Pilichowski meistriškumo pamoką.

Tęsiant ilgametę festivalio ir Lietuvos buriuotojų sąjungos draugystę, birželio 8-10 dienomis stipriausios Lietuvos kreiserinės jachtos susirungs Lietuvos ORC čempionate KLAIPĖDA JAZZ. Danės upėje bus surengtas ir jau trečiasis „džiazuojančių“ jachtų paradas. Duoklę festivalis atiduos ir jauniesiems miesto buriuotojams – džiazuojančioje regatoje Drevernoje tarpusavyje susirungs vaikų „Optimist“ klasės jachtos.

Ekonominis festivalio indėlis

Beveik tris ketvirtadalius Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizavimui reikalingų lėšų skiria privatūs rėmėjai. Festivalis taip pat yra įtrauktas į reprezentacinių Klaipėdos miesto festivalių sąrašą bei jo organizavimui 2018 m. Klaipėdos miesto savivaldybė skyrė beveik ketvirtadalį reikalingų lėšų. Įvairių tarptautinių tyrimų duomenimis, iš biudžeto dideliam meno festivaliui skirtas vienas euras vėliau sugrąžina nuo keturių iki šešių eurų ar net daugiau. Apklausų duomenimis, vidutiniškai apie pusė didžiuosiuose Klaipėdos festivaliuose apsilankiusių miestiečių jų metu įvairiems pirkiniams išleidžia iki 15 eurų, apie ketvirtadalis – iki 30 eurų. Tad net skaičiuojant, kad vienas žiūrovas įvairiems pirkiniams vidutiniškai išleidžia tik apie 10 eurų, per tris festivalio dienas privataus paslaugų sektoriaus gaunamos pajamos iš kone 30 tūkst. žiūrovų mažiausiai siekia 300 tūkst. eurų. Svečių išleidžiama suma gerokai išauga, jei žiūrovas būna atvykęs iš svetur bei papildomai naudojasi kitomis verslo paslaugomis. Pažymėtina, kad festivalio metu Klaipėdos apgyvendinimo įstaigų užimtumas siekia beveik 100 proc.

Vienas palankiausiai vertinamų renginių

2016 m. atliktos Klaipėdos miesto gyventojų reprezentatyvios apklausos duomenimis (informaciją surinko rinkos tyrimų bendrovės „Eurotela“ darbuotojai, duomenų analizę atliko – KU Socialinių pokyčių studijų centras), Klaipėdos pilies džiazo festivalis yra vienas palankiausiai vertinamų Klaipėdos miesto kultūrinių renginių. Gera muzika geriems žmonėms – birželio 7-9 dienomis Kruizinių laivų terminale. Daugiau: www.jazz.lt.